انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  


 

وب گشت:: اخبار روز :: تهران مانیا :: نسل جوان :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز ::قیمت گوشی :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

پزشکي(سلامتي و بهداشت) :: چاقي و لاغري

موضوع: الگوي مانكن شدن يك وسواس فكري است

ایسنا-با توجه به اين كه 70 درصد ايرانيان بالاي 20 سال اضافه وزن دارند و در واقع اين جمع كثير با مشكل چاقي و عدم تناسب همواره در كشمكش هستند، تبليغات روشهاي سهل‌الوصول و اعجاب‌انگيز غير پزشكي براي لاغري و تناسب اندام هر روز افزايش مي‌يابد و در اين ميان افراد سرخورده و متضرر چه از نظر جسمي و چه مالي و روحي كه از روشهاي لاغري نادرست و نامناسب صدمات زيادي ديده‌اند بسيارند و گروهي نيز به دليل مواجه شدن با انواع روشها و نداشتن اطلاعات علمي و پشتوانه مناسب به روشهاي درست لاغري بي اعتمادند.
فرد چاق چگونه تشخيص داده مي‌شود؟
دكتر نيلوفر روستايي متخصص و جراح پلاستيك در اين باره به خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: معيارها و تقسيم‌بندي زيادي براي چاق شمردن يك فرد وجود دارد ولي معتبرترين آن معيار توده بدني يا BMI است كه از تقسيم وزن (به كيلوگرم) به مجذور قد (به متر) به دست مي‌آيد و بر طبق آن افرادي كه BMI آنها بين 25 تا 9/29 باشد اضافه وزن دارند اگر بين 30 و 9/34 باشد چاق و اگر بين 9/34 و 9/39 باشد چاقي وي قابل توجه و مهم است و BMI حدود 40 به بالا چاقي خطرناك تعريف مي‌شود.
طبق تحقيقات انجام شده در چاقي موضعي كه در آن چربي زير پوستي در نواحي خاصي مثل شكم و پهلوها يا خارج ران تجمع يافته، حتي ممكن است شخص وزن طبيعي بر اساس BMI داشته باشد ولي چاق در نظر گرفته مي‌شود. بنابراين معيار ديگري نيز براي مشخص كردن خطر چاقي در نظر گرفته شده بطوري كه مردان داراي دور كمر بيشتر از 5/101 و زنان با دور كمر 92 سانتيمتر با BMI طبيعي چاق در نظر گرفته مي‌شوند كه اين افراد حدود 70 تا 80 درصد بيشتر در معرض افزايش احتمال فشار خون، بيماريهاي قلبي - عروقي و ديابت و كلا كاهش طول عمر هستند.
روشهاي درست لاغري چيست؟
دكتر روستايي درباره روشهاي درست لاغري به ايسنا گفت: با وجود اين كه روشهاي مناسب و علمي رژيم غذايي و ورزش متناسب با آن تا حدود زيادي بهترين روشهاي لاغري هستند اما در برخي چربي‌هاي موضعي مانند چربي‌هاي خارج ران و پهلو، فرد اگر بخواهد با رژيم و ورزش چربي‌هاي اضافي خود را از بين ببرد بايد از روشهاي سختي استفاده كند كه عوارض بسيار ديگري براي او ايجاد مي‌كند مانند افتادگي پوست به خصوص در ناحيه صورت. بنابراين در اين موارد استفاده از جراحي‌هاي موضعي توصيه مي‌شود مانند ليپوساكشن، كه البته در بسياري موارد اين عملها جنبه درماني دارد؛ براي مثال، رفع كمر درد در برداشت چربي‌هاي شكم يا كمك به آرتروز با كاهش فشار وزن از روي زانوها.
آمارهاي موجود در مورد مرگ در اثر ليپوساكشن غير واقعي است
اين متخصص و جراح پلاستيك در مورد استفاده از روشهاي جراحي و عوارض آن نيز تصريح كرد: هر چند خطرات و عوارض هر عمل بسيار متفاوت است ولي امروزه روشها، تكنيك‌ها و دستگاه‌هاي جديد به كمك جراحان و بيماران آمده‌اند و بسياري از اين معضلات را كاهش داده‌اند.
وي افزود: يكي از اين روشها كه براي برداشتن موضعي چربيها به كار مي‌رود حذف چربيها به كمك امواج ماورا صوت يا اولتراسونيك است كه در كتاب مرجع جراحي پلاستيك 2006 ذكر شده است كه ليپوساكشن اولتراسونيك براي برداشتن چربي‌هاي موضعي بي خطر و مؤثرتر از ديگر روشهاست؛ البته اگر توسط جراح متبحر و آموزش ديده انجام شود اين روش بدون بيهوشي عمومي تنها با بي حسي موضعي و با كمك اثر انتخابي امواج ماوراي صورت انجام مي‌شود و چربي به طور انتخابي بدون آسيب رساندن به عروق و اعصاب و بافت همبند ذوب شده و از بدن خارج مي‌شود بنابراين خطر آمبولي و خونريزي و افتادگي پوست و ناهمواري را نسبت به روشهاي ديگر ندارد.
وي در ادامه افزود: همچنين بر اساس گزارش رييس سازمان نظام پزشكي آمارهاي ارايه شده در خصوص مرگهاي جراحي زيبايي كذب محض است و در سال گذشته تنها يك مورد فوت، آن هم بر اثر عمل بيني گزارش شده و ساير آمارها به هيچ وجه صحت ندارد.

الگوي مانكن شدن يك وسواس فكري است
متخصص و جراح پلاستيك در خاتمه گفت:‌ البته علاوه بر موارد ذكر شده كه لاغر شدن در آنها ضرورت دارد در بسياري افراد يك وسواس فكري براي لاغري بيش از حد ايجاد شده و حتي افرادي كه كمتر از وزن ايده‌آل را نيز دارا هستند بر اساس الگوهاي مانكن شدن خود را مي‌سنجند و با توجه به عوارض زيادي كه اين حالت ايجاد مي‌كند سازمان جهاني بهداشت نيز از تبليغ و حضور قانوني اين افراد در رسانه‌ها جلوگيري مي‌كند

مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   
  
تقشه سایت