انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  


 

وب گشت:: اخبار روز :: تهران مانیا :: نسل جوان :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز ::قیمت گوشی :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

پزشکي(سلامتي و بهداشت) :: مواد غذايي و تغذيه

موضوع: همه چيز راجع به توت فرنگي

توت فرنگي گياهي از خانواده گل سرخ است كه با ظاهري خوشرنگ و كيفيتي خوش عطر از لذيذترين انواع توت ها محسوب مي شود.
گل هاي توت فرنگي سفيد رنگ و قسمت خوراكي ان در واقع نهج گل ان است كه به تدريج بزرگ و به عنوان ميوه مصرف مي شود.

توت فرنگي به صورت خودرو در مراتع و جنگل ها وجود دارد و در كشور به وفور در نواحي شمال مي رويد.

هم اكنون توت فرنگي در مزارع روباز و گلخانه پرورش مي يابد.

ارقام توت فرنگي به گروه ارقام بهاره يعني بوته هايي كه در سال يك بار و ارقام چهار فصل كه در سال بيش از يك بار ميوه مي دهد تقسيم مي شود.

ارقام چهار فصل بسيار قوي رشد و خزنده است و از اواخر ارديبهشت تا اواخر تابستان و گاهي اوايل پاييز ميوه مي دهد.


شرايط رشد توت فرنگي

..........................

خاك مناسب براي رشد بوته هاي توت فرنگي خاك سبك است و ميزان اهك موجود در ان نبايد از حد مجاز بيشتر باشد در غير اين صورت برگهاي بوته اين ميوه زرد مي شود.

از لحاظ اب و هوا در شرايط مرطوب و نسبتا گرم محصول دهي مناسبي خواهد داشت و بايد اب كافي در اختيار گياه توت فرنگي قرار گيرد.

اين ميوه در ارتفاع 400 تا 800 متري از سطح دريا مي تواند رشد مناسبي داشته باشد.

اين گياه مي تواند بدون پوشش كاه و كلش دماي تا پنج درجه زير صفر را تحمل كند اما با پوشش ويژه تا هيجده درجه زير صفر هم به راحتي به حيات خود ادامه مي دهد.

از انجا كه ريشه هاي توت فرنگي در سطح خاك و تا عمق 15 تا 20 سانتي متري رشد مي كند به كم ابي حساس است.

چنانچه دما ، رطوبت ، خاك ، نور در محيط گلخانه به خوبي كنترل شود مي توان 9 ماه سال از بوته ها ، توت فرنگي برداشت كرد.


انواع كشت گلخانه اي

..........................

در كشت گلخانه اي سنتي كه معمول است بوته هاي توت فرنگي در گلدان كاشته مي شوند و در خاك هايي كه ريشه گياهي دارند و از پوسته نارگيل توليد مي شوند رشد مي كنند.

در اين گلخانه ها در هر گلدان چهار بوته توت فرنگي كشت مي شود كه از هر بوته 700 تا800 گرم محصول وبا ميانگين وزن هر توت10 تا 15 گرم برداشت مي شود.


چگونه از هر بوته توت فرنگي محصول بيشتري برداشت كنيم

.......................................................................

كارشناس و پژوهشگران كشورمان براي استفاده بهينه از فضاي گلخانه و افزايش 2 برابري محصول در مقايسه با روش كشت گلخانه اي سنتي از روش گلدان هاي متحرك مي كنند.

در اين روش بوته هاي توت فرنگي در گلدان هاي متحرك و در كيسه حاوي خاك سبك كشت مي شود و در هر رديف تعداد بوته ها 2 برابر بيشتر از روش گلدان هاي چهار گوش است.

در اين گلخانه راهروهاي ويژه عبور و حركت باغبان حذف مي شود اما با پايين و بالا بردن مكان هاي كشت بوته هاي توت فرنگي مسير براي حركت باغبان امكان پذير مي شود.

در فضاي اين گلخانه، نور ، دما ، رطوبت و ميزان ابياري با رايانه و تجهيزات مدرن كنترل مي شود و با تزريق مواد غذايي مناسب به خاك از هر بوته به طور ميانگين يك كيلو و 400 گرم محصول توت برداشت مي شود.

در اين نوع گلخانه از روش ابياري پاششي استفاده مي شود كه همين كار ميزان مصرف اب را تا يك هجدهم ابياري قطره هاي معمول در گلخانه ها كاهش مي دهد.

اقاي نيكخواه مجري طرح جديد كشت گلخانه اي توت فرنگي معتقد است :گرچه هزينه اوليه احداث اين نوع گلخانه گرانتر از گلخانه هاي معمولي است اما فوايدي كه از افزايش ميزان محصول عايد باغداري مي شود بسيار بيشتر از هزينه اي است كه براي احداث اين نوع گلخانه صرف شده است.

مجري طرح جديد كشت گلخانه اي توت فرنگي با اشاره به اينكه هم اكنون در كشور 3829 هكتار زيركشت توت فرنگي است برداشت محصول را از اين زمين ها 38 هزار و 494 تن اعلام كرد.

نيكخواه / ركورد وزن هر عدد توت فرنگي را در گلخانه هاي هلند 50 تا 60 گرم اعلام مي كند و مي گويد : ركورد وزن توت فرنگي در اين گلخانه 40 گرم است.


چگونه كيفيت و تازگي توت فرنگي حفظ شود ؟نگهداري توت فرنگي در مكان مناسب با دماي مناسب مهمترين شرط حفظ كيفيت و تازگي اين محصول است.

براي اينكه توت فرنگي با ظاهري زيبا بدون له شدگي و ضربه خوردگي به بازار عرضه شود بايد در چيدن ان دقت كافي شود.

ميوه توت فرنگي بايد با ظرافت و دقت خاصي با سه انگشت به ارامي از بوته چيده شود و بدون وارد اوردن هر گونه فشار در ظرف قرار گيرد و پس از بسته شدن در ظرف ان را در يخچال با دماي يك تا دو درجه سانتي گراد نگهداري شود.

اين كار سبب مي شود ارزش مواد غذايي موجود در توت فرنگي حفظ شود.نقش كندوي عسل در پرورش توت فرنگي


از انجا كه زنبورها در گرده افشاني نقش موثري دارند اين كار سبب مي شود گل ها به خوبي بارور شود و ميوه اي خوش تركيب با طعم و مزه مطلوبي توليد خواهد شد.

اقاي نيكخواه مجري طرح جديد كشت گلخانه اي توت فرنگي معتقد است زنبورها حتي در اندازه و وزن توت فرنگي موثرند به طوري كه با وجود كندوي عسل در گلخانه / ميوه درشت تر و شاداب تر توليد مي شود.

اين كارشناس وجود يك يا دو كندوي زنبور عسل را در بهبود كيفيت محصول توت فرنگي ضروري مي داند .


ارزش غذاي توت فرنگي

............................

از ديرباز همه قسمت هاي اين ميوه مصرف دارويي دارد به طور مثال از برگ و ريشه ان داروي (( تانن )) كه براي درمان بيماريهاي روده اي مفيد و ضد اسهال است به دست مي اوردند.

توت فرنگي منبع سرشار فيبر و در هضم غذا و جذب ان و تنظيم سوخت و ساز بدن مفيد است.

اين ميوه از ويتامين ث غني است انتي اكسيدان از ديگر املاح موجود در توت فرنگي مي باشدكه عامل ضد سرطاني ان شناخته شده است .

توت فرنگي فاقد چربي اشباع شده است و كالري كمي دارد به طوري كه 8 عدد از اين ميوه حاوي 50 كالري است.

دريافت روزانه يك واحد از اين ميوه كه معادل 8 عدد توت فرنگي است فشار خون بالا را كاهش مي دهد و از گرفتگي عروق نيز جلوگيري مي كند.

مصرف اين ميوه سبب سلامت و شادابي پوست مي شود .

توت فرنگي اهن و كلسيم فراواني دارد به همين علت در درمان بيماري كم خوني مفيد است و به استحكام استخوان ها و دندان ها كمك مي كند.

در اين ميوه ويتامين ب به اندازه كافي وجود دارد بنابر اين در كاهش اضطراب و عصبانيت موثر است.

توت فرنگي اشتها اور است و مي توان از ان براي باز كردن اشتهاي كودكان براي خوردن غذا به صورت انواع دسر و اب ميوه استفاده كرد.

اقاي كيمياگر متخصص بهبود تغذيه با تاكيد بر خواص با ارزش غذاي توت فرنگي

مي گويد : مخلوط كردن اين ميوه با خامه و شكر نه تنها ارزش غذايي توت فرنگي را از بين مي برد بلكه سبب افزايش وزن و تشديد بيماريهاي چربي خون ، فشار خون و گرفتگي عروق به علت وارد كردن چربي ها و قندهاي مضر به اين ميوه مي شود.


تاريخچه توت فرنگي

.......................

توت فرنگي نخستين بار در قرن 14 ميلادي از جنگل هاي فرانسه به محيط گلخانه ها براي كشت منتقل شد و پس از ان در ديگر كشورها رواج يافت.

در ايران نيز رقم اصلاح شده اين ميوه در زمان صدارت اتابك اعظم در دوره

قاجاريه از فرانسه وارد و به همين علت اين رقم اتابكي خوانده شد.

اما توت فرنگي در كشور ميوه ناشناخته اي نبود و در نواحي شمال كشور به صورت خودرو و به وفور مي رويد.

مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   
  
تقشه سایت