انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  


 

وب گشت:: اخبار روز :: تهران مانیا :: نسل جوان :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز ::قیمت گوشی :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

پزشکي(سلامتي و بهداشت) :: اطلاعات بيماريها

موضوع: روشهاي غير پزشكي براي پايين آوردن فشار خون

دارو و رژيم غذايي تنها راه چاره براي درمان فشارخون بالا نيست. تنفس عميق، مديتيشن، ورزش، و حتي شستن ماشينتان هم مي تواند به شما براي اين منظور کمک کند. تصور مي کنيد که کنترل فشارخونتان بدون استفاده از دارو، تلاش و پشتکار زيادي بطلبد. بيشتر مردم وقت کافي براي اين منظور اختصاص نمي دهند. در اين مقاله ميخواهيم راه هايي را براي کنترل فشار خون به شما پيشنهاد کنيم که هيچ نيازي به دارو ندارد، و اگر وقت کافي براي انجام آن صرف کنيد، حتماً به نتيجه مي رسيد. ممکن است به نظر دشوار بيايند، اما اگر تکنيک هاي آن را ياد بگيريد، انجام آنها برايتان بسيار ساده خواهد شد و خواهيد توانست سالهاي سال در کمال صحت و تندرستي زندگي کنيد.


کارهاي خانه را انجام دهيد

ديگر هيچ بهانه اي جايز نيست. ديگر بايد کارهاي خانه را خودتان انجام دهيد. شستن ظرف ها ديگر به عهده خودتان است. محققان دانشگاه اينديانا دريافته اند که کارهاي روزمره خانه مي تواند به اندازه ي دارو و درمان، به پايين آوردن فشارخون کمک کند. اين تيم تحقيقاتي که توسط پروفسور جانت والاس رهبري مي شد، کشف کرده است که چند ساعت کار فيزيکي خانه، فشار خون انقباضي را تا 13 درجه پايين مي آورد. همين يک روش مي توانـد بسيـار از افـراد را از فـشارخون رهايي بخشد (فشارخون بالاتر از 90/140، فشارخون بالا تلقي مي شود).


شستن ماشين، چيدن علفهاي هرز باغچه، کشيدن جارو، و حتي شستن ظرفها ميتواند کمکتان کند. پروفسور والاس مي گويد، رمز اين کار اين است که حين انجام اين کارها، حداقل 150 کالري بسوزانيد. اما از کجا بايد بدانيد که چه ميزان کالري سوزانيده ايد؟ موضوع اين تحقيق بررسي شتاب سنج هايي براي اندازه گيري ميزان کار روزانه است. خوشبختانه، ايجاد تغييرات جزئي در شيوه زندگي مي تواند شما را در اين مسير ياري کند. پس به جاي گرفتن پسر همسايه براي چيدن علفهاي هرز باغچه، خودتان دست به کار شويد. تا آنجا که مي توانيد بايد سعي کنيد فعال باشيد.


از فکرتان استفاده کنيد

کنترل ما بيش از فکرمان بر روي جسممان است. برخي از عملکردهاي خودمختار بدن—مثل ضربان قلب، دما و فشارخون—را نيز مي توان با کمي تمرکز کنترل کرد. اين کار بيوفيدبک ناميده مي شود که بسيار کاربردي شناخته شده است.


در تحقيق اخيري که توسط پرستار رسمي کارولين بي يوکا در دانشگاه نِوادا لاس وگاس انجام گرفته است مشخص شده که بيماران مي توانند فشارخون خود را تا 10 درجه با صِرف فکر کردن درمورد آن پايين بياورند. تکنيک هاي اصلي مديتيشن و بيوفيدبک به بيماراني با فشارخون هاي بالا و نرمال آموزش داده شد. در يک جلسه بيوفيدبک، بيماران ضربان قلب ، دما و فشار خون خود را با تمرين تنفس عميق کنترل مي کنند. از طريق اين روش کنترل، آنها مي آموزند که چطور عملکردهاي خودمختار بدنشان را کنترل کنند.


پرستار يوکا قادر به تشخيص بود که کدام بيماران مي توانند از بيوفيدبک استفاده کنند. او دريافت که بيماران با فشارخون بالا، دماي سرانگشتي پايين و تمايل به دادن اکنشهاي سريع و منفي به موقعيت هاي استرس زا، مي توانند بيشترين استفاده را از بيوفيدبک ببرند. او اظهار مي دارد که متاسفانه بيشتر پزشکان چنين تکنيک هايي را براي بيماران تجويز نمي کنند و شرکت هاي بيمه بهداشتي آن را تحت پوشش قرار نمي دهد. به علاوه، بيشتر مردم راغب به صرف وقت لازم براي آموزش اين تکنيک ها نيستند. بيماران ترجيح مي دهند يک قرص بخورند تا اينکه ساعت ها وقت خود را صرف چنين کاري کنند.


بد نيست شما يکبار اين تکنيک را امتحان کنيد. کلاسهاي آموزشي بيوفيدبک در شهرهاي بزرگ وجود دارد. درست است که هزينه اين کلاسها آنقدرها ارزان نيست، اما مطمئن باشيد که ارزشش را دارد.


مديتيشن کنيد

تا حالا با خودتان فکر کرده ايد که چرا مرتاضان و يوگاکاران فشار خونشان بالا نمي رود؟ چون همواره در آرامش و سکوتند. اما آنها همينطور به دنيا نيامده اند، سالها روي آن کار كرده اند. با کمي صبر و تحمل شما هم مي توانيد از همان تکنيک ها براي کنترل فشار خونتان بهره ببريد.


دانشمندان دانشکده پزشکي جورجيا دريافته اند که افرادي که آموزش مديتيشن ديده اند، حين انجام آن %6.5 کاهش انقباض عروق داشته اند. از طرف ديگر، افرادي که مديتيشن نکرده بودند، طي يک جلسه ريلکسيشن غير مديتيشني، % 1.6 افزايش انقباض عروق داشته اند. به علاوه، افرادي که به طور مرتب مديتيشن مي کنند، فشارخون پايين تري دارند.


اين تيم تحقيقاتي همچنين دريافته اند که دانش آموزان دوره راهنمايي قادر بوده اند با انجام 20 دقيقه مديتيشن در روز، ميزان اضطراب و استرس خود را کاهش دهند. به طور متوسط، دانش آموزان اين تحقيق توانستند فشار خون انقباضي خود را تا 3.8 درجه پايين بياورند.


اما چطور مي توانيد با مديتيشن فشار خونتان را درمان کنيد؟ لازم نيست براي اين کار يک سفر به هند برويد. فقط کافي است در اتاقي ساکت بنشينيد، چشماناتان را ببنديد و نفس عميق بکشيد. هر فکري که به مغزتان آمد، آنرا تشخيص دهيد اما به آن واکنش ندهيد. و به آرامي بر روي تنفستان تمرکز کنيد. کار بسيار ساده اي است.


خوب بخوابيد

شب ها خوابتان نمي برد و مدام از اين پهلو به آن پهلو مي شويد؟ خوابهاي آشفته مي بينيد؟ ممکن است فشارخونتان را بالا ببرد. تحقيق انجام گرفته در بيمارستان بوراسيس پاريس مشخص کرده است که خواب آشفته مي تواند منجر به بالا رفتن فشارخون شود. محققان بر روي 7900 کارمند و کارگز در پاريس تحقيق کرده اند و دريافته اند که آندسته از افرادي که شب ها در خواب کابوس مي ديده اند، خوابشان نمي برده و پهلو به پهلو مي شده اند، خر و پف مي کرده اند و در طول شب چند بار از خواب مي پريده اند، فشارخونشان بالاتر از آن افرادي بوده که خواب راحتي داشته اند.


در تحقيق ديگري که در مجله پزشکي هايپرتنشِن منتشر شده است، مشخص گرديده که يک دوز ملاتونين هنگام خواب مي تواند فشار خون را هنگام شب تنظيم کند و خواب افراد را بهبود بخشد. ملاتونين هورموني طبيعي است که به ريتم بيولوژيکي بدن و خواب کمک مي کند. در چند سال اخير اين دارو در داروخانه ها در دسترس قرار گرفته است.


تحقيق ديگري نيز رابطه ي بين کيفيت خواب و فشارخون را تاييد کرده است. محققان دانشگاه کلمبيا دريافته اند که در افرادي که در شبانه روز 5 ساعت يا کمتر مي خوابند، احتمال ابتلا به فشارخون بيشتر است. در اين تحقيق، 4،800 نفر طي ده سال مورد بررسي قرار گرفتند. محققان دريافتند که يک چهارم افرادي که کمتر از 5 ساعت در شبانه روز مي خوابيده اند، به فشارخون مبتلا گشته اند. درحاليکه فقط %12 از افرادي که هفت تا هشت ساعت خواب استاندارد را داشته اند، دچار فشارخون شده اند.


از قديم الايام گفته اند که خواب خوب سلامتي را تضمين ميکند. اما هنوز هم که هنوزه خيلي از مردم اهميتي به اين نکته نمي دهند، و چند ساعت بيشتر تماشاي تلويزيون را به چند ساعت خواب راحت ترجيح مي دهند. بقيه هم آنقدر سرشان شلوغ است که نمي دانند شب و روز کي مي آيند و کي مي روند و ساعت خوابشان را گم کرده اند. ااما از اين موضوع راحت نگذريد. خواب راحت علاوه بر اينکه سلامتيتان را تضمين مي کند، شادابيتان را نيز افزايش مي دهد.


فشارخونتان را پايين بياوريد!


کمي استراحت و فعاليت فيزيکي مي تواند بسيار به سلامت قلبي-عروقي شما کمک کند. اما با وجود کليه ي نکات ذکر شده در اين مقاله، اين روش ها نمي تواند درمان قطعي براي فشارخون باشد. شما بايد هر چند وقت يکبار و به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنيد و داروهاي فشارخونتان را مصرف کنيد. اگر با همه تلاشتان، باز هم خوب نشديد، معالجه تنها راه چاره براي شماست. اما اگر مي توانيد با کمي فعاليت فيزيکي يا مديتيشن فشارخونتان را پايين بياوريد، مطمئن باشيد که اين روشها بهتر از درمانهاي پزشکي است، پس به راهتان ادامه دهيد .


مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   
  
تقشه سایت